Home | Hírek | Kanadából | Ismét „elzárhatják” a Niagarát, mint 1969-ben (+video)

Ismét „elzárhatják” a Niagarát, mint 1969-ben (+video)

A Kanada és az Amerikai Egyesült Államok határán fekvő hatalmas vízesés megállíthatatlanul zubog a mélybe hatalmas hangorkán és párafelhő közepette. Szinte képtelenségnek tűnik, de 1969-ben megtörtént, hogy fél évre „elzárták” az óriási víztömeget. Hamarosan újra megtörténhet, hogy az  or­szág­ha­tár­ként is szol­gáló Ni­a­gara-víz­esés ame­ri­kai ágá­ról elterelik a vizet. A zu­ha­tag medre körül élet­ve­szé­lyessé vál­tak a hidak, és ja­ví­tásra szo­rul­nak.

Niagara-vízesés két fő részből áll, a nagyobbik a kanadai oldalon található Patkó-zuhatag, a másik pedig az Amerikai-zuhatag. A két részt a Kecske-sziget választja el. A hidakat 1900-ban és 1901-ben építették, azaz 115 éve állnak.

niagara-szikla31969-ben az amerikai hadsereg mérnökei meg akarták vizsgálni a folyómedret és a sziklafalakat, ezért ideiglenesen másfelé terelték a vizet. A Niagara-vízesés így fél éven át szárazon maradt.

 Ez természetesen nem tett jót a folyómedreknek, így ahelyett, hogy a vizet visszaengedték volna a helyére, a katonák egy különleges öntözőrendszerrel pótolták a talaj nedvességtartalmát, miközben a medret szépen megtisztították, próbafúrásoknak vetették alá, és még egy hidat is építettek az érdeklődő turistáknak, akik meg akarták nézni, hogy fest a folyó medre víz nélkül.

Az akkor készült fényképek egy része nemrégiben előkerült, és egy videón is megnézhetjük, hogy nézett ki a Niagara elzárva. Az egész procedúrát meg akarják ismételni 2019-ben, hogy két, 115 éves hidat felújítsanak.

A Rainbow és a Whirlpool Rapids híd vasszerkezetét sajnos megrágta az idő, ezért életveszélyessé váltak. Ha összejön az újjáépítésre szánt 37,3 millió dollár, akkor újra elterelik a vizet a Niagaráról.

„Nem lesz egyszerű feladat, mert ötvenhét méter magasból percenként több mint százezer köbméter víz zúdul a folyóba– mondja az amerikai hadsereg egyik szakértője. 1969-ben részt vettem a vízszint csökkentésében, amikor a vízesés kőszerkezetét vizsgáltuk, volt is meglepetés, mert a mederben két ismeretlen holttestet és milliónyi fémpénzt találtunk.”

Egy másik látványosság, amikor szinte megfagy a Niagara

Múltidéző: Amikor a Niagara valóban megadta magát a télnek

 

Első kanadai-magyar térképes üzleti és hirdető hálózat


VIDEÓS CIKKEK


Kanada Világa hírportál