Home | Kanadai bevándorlás

Kanadai bevándorlás

Mivel a kanadai bevándorlási törvények és kritériumok gyakran változnak, így ajánlatos a kanadai kormányzat hivatalos és mindenkoron friss közlönyeiből tájékozódni. Kezdje az információgyűjtését ITT>>

Általánosságban

Kanada az alábbi négy bevándorlási formát ismeri és alkalmazza általánosságban. Magyarországra a negyedik, vagyis a menekültként való bevándorlás a genfi -és az ENSZ menekültügyi Albizottságának konvenciói alapján nem értelmezhető.

1.  KIK TARTOZNAK a Hozzátartozók csoportjába?

Azok akiknek KÖZELI hozzátartozója már Kanadában él mint bevándorolt letelepült, vagy már kanadai állampolgár. Ilyen hozzátartozók: házastárs (férj, feleség), jegyes (vőlegény, menyasszony), szülők (apa, anya), nagyszülők (65 év felettiek, vagy 65 év alatti özvegy nagyszülő), kiskorú gyermek (örökbefogadott is). Akinek van ilyen rokona, és az a kanadai rokon hajlandó őt szponzorálni, majdhogy azt mondhatnánk garantált a kanadai bevándorlási vízum kiadása!

KÖVETELMÉNYEK?

Mindenek előtt a szponzorálni kívánó kanadai rokon anyagilag képes kell legyen a szponzorálásra. Nem kell itt hatalmas vagyonokra gondolni, de a szponzoráló rokon kell rendelkezzen egy meghatározott átlag jövedelemmel. Ennek az összegnek a nagysága a behozni kívánt személyek számától függ. (Egy főre kevesebb, egy négyfős családra valamivel több.)

KÉRVÉNYEZÉS ÉS ELBÍRÁLÁS

A kérvényezési eljárást a kanadai rokon Kanadában kell kezdeményezze egy szponzorálói szándéknyilatkozat benyújtásával. A kanadai bevándorlási hivatal ellenőrzi a szponzoráló szükséges szintű jövedelmének meglétét, majd kiad egy szponzorálási igazolást. A kanadai konzulátus a bevándorolni szándékozó személyt erről hazájában értesíti, és megküldi a bevándorlási vízum kérvényezéshez szükséges nyomtatványokat. A szponzorált személy erkölcsi/büntetlenségi háttere, és egészségi állapota kerül vizsgálat alá. Ha minden rendben a vízumot kiadják.

A Kanadába érkező összes bevándorlók kb. fele ebbe a csoportba tartozik. Ezt a csoportot hivatalosan „család újraegyesítő program”-nak hívják.

2. KIK TARTOZNAK az Önállóak csoportjába?

Mindazok, akik nem sorolhatók a fenti „hozzátartozó”-i kategóriába, de rendelkeznek valamiféle képzettséggel, vagy szakmával, amely alapján valószínűsíthető, hogy Kanadában képesek lennének önálló megélhetést, egzisztenciát alapítani. Ez alapján ide tartozik a vízvezetékszerelőtől az atomkutató tudósig mindenki. Házaspárok/családok esetén el kell dönteni, hogy kinek van jobb szakmája/foglalkozása, a férjnek, vagy a feleségnek, és az a fél lesz a kérelmező, a család többi tagja pedig az eltartott. (Ez csak a kérvényezési elbírálás szempontjából érdekes, mivel csak a kérvényezőnek kell bizonyítania a megélhetési képességet. Letelepülés után az  eltartott -ként bevándorolt másik családtag is szabadon dolgozhat.) Nagykorú gyermek nem lehet eltartott családtag, neki külön kérvényt kell benyújtania!

Ez az a bevándorlói kategória, amely a kanadai bevándorlási politika fő célkitűzését teljesíti. Konkrétan új munkaerőt, új termelési tapasztalatot, új szellemi képességeket, új kulturális hátteret, új lelkesedést behozni Kanadába. Itt nem a pénzemberekről van szó! Nekik van egy külön csoport felállítva: az üzletiek.

Ez a kategória, az önállók csoportja a kis-emberek, az átlag polgár számára került felállításra! Ez az a kategória, amelyet általában BEVÁNDORLÁS-ként ismer a nagyvilág. A rokoni bevándorlók után ebbe a csoportba tartozik a bevándorlók legnagyobb tömege. Ezek a bevándorlók azok akik a kanadai gazdasági életet a későbbiekben tovább lendítik, hát a kanadai bevándorlási politika, a bevándorlási rendeletek mind különös figyelmet fordítanak az ebben a kategóriában kérvényezőkre!

KÖVETELMÉNYEK

Mindenek előtt a kérvényezőnek rendelkeznie kell egy szakmával, vagy szellemi képzettséggel, amelyre Kanadában szükség van. Ezeket a szakmákat és képzettségeket a bevándorlási minisztérium egy  foglalkozási listában  sorolja fel. Ne gondoljunk itt valami rettenetesen szigorú és szűk listára. A foglalkozások felsorolása több mint 30 oldal hosszú, valószínűleg tíz ezer feletti foglalkozást, szakmát, képzettséget sorol fel, nem számoltam meg!

Aki nem találja foglalkozását ebben a listában, az NEM kaphat bevándorlási vízumot!!!

KIZÁRÓ OKOK

Ezen túlmenően van még néhány egyéb kizáró ok is:

  • A foglalkozás ugyan megtalálható a listában, de a kérvényezőnek nincs legalább egy éves gyakorlata abban a foglalkozásban.
  • A kérvényező, (vagy eltartottai) büntetett előéletű. Csak köztörvényesekre vonatkozik, de kisebb vétség esetén esetleg még azt is elnézik.
  • A kérvényező, (vagy eltartottai) valami komolyabb egészségügyi problémával küzd.
  • A kérvényező nem éri el a minimum pontszámot.

KÉRVÉNYEZÉS ÉS ELBÍRÁLÁS

A kérvényezési eljárást a kérvényező kell kezdeményezze a kanadai konzulátuson (sajnos Budapestről kiköltöztették a bevándorlási részleget Bécs-be). A nyomtatványok kitöltésén túlmenően a konzulátus kérhet egyéb igazoló iratokat is (pl. iskolai végzettség, születési anyakönyvi kivonat, stb.) Szükség lesz egy orvosi vizsgálatra, és egy büntetlenségi igazolásra a rendőrségtől.

Az eljárás vége felé a konzulátus a legtöbb kérvényezőt behívja egy interjúra. Ettől sem kell halálra rémülni! Nincs az interjúnak  egyetemi felvételi vizsga  jellege! Jobbára a kérdőíven adott válaszok pontosításáról, az esetleg létező nyelvtudás szintjéről, a személyiség megismeréséről és hasonlókról lesz szó.

Maga az elbírálás a már említett pontrendszer alkalmazásával történik. A kérvényezéstől a vízum kiadásáig azonban igen hosszú idő telik el, általában 6-8 hónap.

3. KIK TARTOZNAK az üzletiek csoportjába?

Azok akik Kanadába való bevándorlásuk után NEM KERESNEK MUNKÁT, hanem a munkaalkalmat maguknak megteremtik. Ezt a csoportot három kategóriára bontja a kanadai bevándorlási törvény:

1/ Önalkalmazottak
Azok a kisvállalkozók, kézművesek, művészek, iparosok, akiknek van képességük és lehetőségük saját maguk számára a munkaalkalmat / jövedelem forrást megteremteni Kanadában. A képesség alatt a korábban megszerzett szaktudás, üzleti tapasztalat, gyakorlat értendő. A lehetőség alatt anyagiakat kell érteni. Tehát például a műanyag fröccsöntő kisiparos, ha önalkalmazottként kíván bevándorolni, kell rendelkeznie a szükséges pénzzel a gépek, felszerelések megvásárlásához, a tevékenység beindításához.

Az összeg nagysága nincs előre meghatározva még egy minimum formájában sem. Nyilvánvalóan sokkal kevesebb pénzre lesz szüksége egy festőművésznek, mint egy kovácsoltvas lámpaoszlopokat gyártani kívánó kisiparosnak.

Ez a kategória ad lehetőséget a szellemi tevékenységet folytatók számára is. Úgy is mondhatnánk a pénz nem számít, az ész a fontos! Lehet valakinek ragyogó ötlete, találmánya amit Kanadában akar megvalósítani. (Erre ezrével vannak példák!) Egyesek ezt tartják a kanadai bevándorlási rendszer  agyelszívást  képviselő részének. Nos, van benne valami …

2/ Vállalkozók
Azok akik már lényegesen nagyobb pénzösszeggel rendelkeznek, akiknek van képességük és lehetőségük saját maguk számára a munkaalkalmat / jövedelem forrást megteremteni Kanadában, egy új vállalat alapításával, vagy egy már létező kanadai vállalatba való beruházással.

Van két másik megkötés is:
a/ a beruházónak önmagán és családtagjain kívül más kanadaiaknak is munkaalkalmat kell teremtenie.
b/ a beruházónak önmagának a vállalkozásban ténylegesen dolgoznia kell. Ha nem termelői, fizikai munka révén, akkor legalább a vállalat irányításában.

Ebben a kategóriában sincs a befektetendő összeg nagyságára előírás! A kérvényezőnek arról kell meggyőznie a kanadai bevándorlási hivatalt, hogy munkaalkalmat fog más kanadaiak részére teremteni, és hogy maga is ott fog dolgozni. Ha valakinek van egy ragyogó ötlete (és erről meg is tudja győzni a bevándorlási hivatalt), hogy 100 dollárból a fenti két követelményt ki tudja elégíteni, hát akkor az illető kap bevándorlási vízumot a 100 dollárjával. Az igazat megvallva ilyen nagyon kevés van. Általában legalább 50 – 100.000 dollárra lesz szükség.

3/ Beruházók
Ezek az igazi pénzemberek. Itt már legalább 300.000 – 800.000 dolláros beruházást kell vállalni. Ezek a pénzemberek nem szeretik ha nekik előírásokat dugdosnak az orruk alá. Hát Kanada ezt nem is teszi. Az ebben a kategóriában bevándorló teljes szabadságot élvez azután, hogy pénzét befizette a beruházásba. Nem kell dolgozzon. Csak azt kell igazolja, hogy a beruházás összegén túlmenően van anyagi fedezete, hogy önmagát és családját eltartsa.

A kanadai bevándorlási rendszert emiatt a kategória miatt éri a legtöbb támadás. Sokan úgy tartják, hogy ez nem más mint annak megnyilvánulása, hogy lehet Kanadába bevándorló vízumot vásárolni. Mitagadás van ilyen szaga a dolognak! A kanadai kormány meg azzal védekezik, hogy ez a kategória a működő tőke behozatalát szorgalmazza. Nos, döntse el mindenki maga, hogy melyik véleményt fogadja el.

KÖVETELMÉNYEK

A fentiekben leírtakon túlmenően a szokásos egészségügyi vizsgálat és rendőrségi büntetlenségi igazolás szükséges.KÉRVÉNYEZÉS ÉS ELBÍRÁLÁS
Az önalkalmazottak esetében nagyjából azonos az önállóak alatt leírtakkal. A másik két kategória esetében ehhez hozzájön még egy gazdasági, beruházási előírás csoport, amelyet itt helyszűke miatt nem tudok ismertetni. [/tab]

4. KIK TARTOZNAK a menekültek csoportjába?

Az 1980-as évek végi, 1990-es évek eleji Kelet-európai politikai változások következtében ma már magyar állampolgárok nem elégítik ki az ENSZ Menekültügyi Albizottsága által meghatározott „konvenciós menekült” fogalmát. Ráadásul Magyarország 2004 óta az Európai Unió tagjai is, így a genfi konvenció kritériumai alapján sem értelmezhető a magyar állampolgár által kérvényezett menekültstátusz.
Így magyar állampolgárok Kanadában nem folyamodhatnak menekültstátuszért!

Videó: A menekültstátusz fogalmának tisztázása (Genfi konvenció kérdése)

Vízum- és bevándorlási ügyek

Információk Kanadába utazók részére

Mivel 2008. március elsején Kanada eltörölte a magyar állampolgárokkal szembeni látogatói vízum-kötelezettséget, a budapesti Kanadai Nagykövetség vízumosztálya 2008. április 15-én véglegesen bezárt.

A megszűnés miatt az összes vízummal kapcsolatos ügy intézését a bécsi Kanadai Nagykövetség vette át. Bővebb információért látogassa meg a bécsi Kanadai Nagykövetség weboldalát (csak angolul és franciául érhető el).

***

2008. március 1-én Kanada Kormánya bejelentette, hogy megszünteti a vízumkötelezettséget a Kanadába utazók számára. Ez a változás azonban nem jelenti azt, hogy az oda utazók automatikusan beléphetnek az országba. A Kanadába utazóknak továbbra is meg kell felelniük a belépési feltételeknek. Bizonyos utazók, beleértve azokat, akiket korábban kiutasítottak Kanadából vagy büntetett előéletűek, nem biztos, hogy bebocsátást nyernek.

Amennyiben Kanadába kíván utazni, és úgy véli, hogy az alábbi kategóriák valamelyikébe esik, kérjük, keresse fel a budapesti Kanadai Nagykövetséget annak érdekében, hogy helyzetét tisztázhassa. Minél részletesebb angol vagy francia nyelvű tájékoztatást kell adnia arról, miért véli úgy, hogy esetleg nem léphet be Kanadába.

A kanadai bevándorlási törvények értelmében az belépési jog megtagadható, illetve az egyén az országból kiutasítható az alábbiak fennállása esetén:

  • biztonsági okokból, beleértve a kémkedést, felforgató tevékenységet, erőszakot és terrorizmust, valamint olyan szervezetben való tagságot, amely a fenti tevékenységekben részt vesz;
  • az emberi és nemzetközi jogok megsértése esetén, beleértve a háborús bűnöket és az emberiség elleni bűntetteket, vagy az olyan kormányban felelős pozíciót betöltő személyek esetén, amely súlyosan megszegi az emberi jogokat, vagy amely ellen nemzetközi szankciók vannak érvényben;
  • súlyos törvénysértés esetén, amely minden olyan bűncselekményt vagy azzal egyenértékű vétséget magába foglal, amelyért a maximálisan adható börtönbüntetés legalább 10 év;
  • törvénysértés esetén, beleértve a szabálysértés esetén kiszabott büntetést ill. bűncselekményt;
  • szervezett bűnözés esetén, illetve olyan szervezet tagjaként, amely részt vesz a szervezett bűnözésben, embercsempészetben vagy pénzmosásban;
  • olyan egészségi állapot esetén, amely közegészségügyi vagy közbiztonsági szempontból veszélyt hordozhat, vagy amely az egészségügyi vagy szociális ellátórendszer meglehetősen nagymértékű megterhelésével járhat;
  • olyan egyének esetén, akik saját és családtagjaik pénzügyi ellátására nem képesek vagy nem hajlandók;
  • szándékos megtévesztés esetén, amely magában foglalja olyan hamis információ adását vagy információ elhallgatását, amely közvetlenül a Bevándorlási és Menekültvédelmi Törvény (Immigration and Refugee Protection Act – IRPA) hatálya alá tartozik;
  • az IRPA hatályos rendelkezéseinek való nem megfelelés esetén; vagy
  • olyan személyek esetén, akiknek valamely családtagja nem bebocsátható.

A kanadai bevándorlási törvénynek való nem megfelelés többek között a következők esetekben áll fenn:

  • olyan ideiglenes tartózkodással rendelkező lakosok esetén, akik nem felelnek meg a beutazási feltételeknek: például hosszabb ideje tartózkodnak az országban, mint amire az engedélyük szól, vagy a szükséges engedélyek nélkül dolgoznak vagy tanulnak az országban;
  • olyan korábban kiutasított személyek esetén, akik írásos engedély nélkül kísérelnek meg Kanadába belépni.

Azok az egyének, akik bevándorlási szándékkal kívánnak Kanadába utazni, a kiutazás előtt keressék fel a Kanadai Állampolgársági és Bevándorlási Hivatal (Citizenship and Immigration Canada – CIC (csak angolul és franciául)) weboldalát programjainkkal és a Kanadába belépési előírásokkal kapcsolatos hivatalos információk megismerése érdekében.

Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy Kanada Kormánya nem működtet gyorsított eljárású programot, nem ad megkülönböztetett bánásmódot, és nem garantálja a menekült státusz megadását az azt kérő külföldi állampolgárok számára.

  • Ön nem kerülhet be a menekült státusz megszerzését célzó bevándorlási vagy menekült programba pénzügyi ellenszolgáltatás fejében. Óvatosságra intjük azokkal szemben, akik „csomagban” árusítják az állandó letelepedési engedély vagy a menekült státusz megszerzését.
  • A nyomtatványokat nem kell megvásárolnia: minden szükséges nyomtatvány ingyenesen érhető el a CIC weboldalon.
  • Semmilyen kanadai „engedélyhez” sem juthat dokumentumok „cseréje” útján. Legyen elővigyázatos minden olyan szervezettel vagy egyénnel szemben, amely a fenti előnyök biztosítását ígéri.

FONTOS!

Kanadai bevándorlási tanácsot csak bejegyzett bevándorlási ügyekkel foglalkozó ügyvéd vagy konzultáns adhat. A legjobb tanács amivel nem szeged meg az erre vonatkozó szabályokat, ha az érdeklõdõket a hivatalos kanadai bevándorlási hivatal weboldalára irányítod. Ott minden részletesen le van írva.

Important to know: only registered consultants can give Canadian immigration advice or representation.
It makes a criminal offense for an unauthorized person to advise on immigration matters. The penalty for breaching the offense is a fine of not more than $100,000 or imprisonment for a term of not more than two years, or both.
The best advice you can give is to direct the interested person to the official Immigration Canada website

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/come-canada-tool.html?fbclid=IwAR2-q0y9sTOyexu9Q96JeALFDGHJZPgkMKH3lmLrILP5eO-OlcR2GVMUWvE

Első kanadai-magyar térképes üzleti és hirdető hálózat
Kanada Világa hírportál